Magnetska rezonancija mozga prepoznaje multiplu sklerozu na vrijeme
Multipla skleroza , nekada nazivana kao „kraljica neurologije“ zbog najrazličitijih simptoma koje variraju od osobe do osobe, bolest je koju je teško dijagnosticirati.
Ne zna se koji joj je okidač, no sumnja se na virusnu infekciju ili na obiteljsku sklonost.
Autoimuna je to bolest koja djeluje na živčane stanice u mozgu: imunološki sustav napada zaštitnu ovojnicu- mijelin koji pokriva živce što dovodi do nepredvidljivih epizoda simptoma poput utrnulosti ruku, slabosti ili nespretnosti nogu, djelomični ili potpuni gubitak vida na jednom oku, teških glavobolja, da bi nakon određenog vremena, opet bez najave, došlo do faze smirenja simptoma. I tako ukrug.
Ne zna se kad MS napada. No, poznato je da rana dijagnostika i rani početak liječenja dovode do bolje prognoze oboljelima od MS-a.
U Hrvatskoj od multiple skleroze boluje gotovo 7.000 osoba, a u svijetu 2,8 milijuna prema statistici iz 2020. Velik broj pacijenata nakon 20 godina života s ovom bolesti ima ozbiljan neurološki problem koji vodi invaliditetu. Pravovremeno otkrivanje bolesti utječe na ishod liječenja korištenjem učinkovite nove terapije i oboljelima osigurava promjenu tijeka bolesti.
Nepredvidljivu, teško vidljivu i varljivu multiplu sklerozu najbolje prepoznaje magnetska rezonancija kao najosjetljivija dijagnostička slika. Ona može otkriti područja mozga i vratne kralježnice koja su izgubila mijelin, a može razlikovati i rani početak demijelinizacije od područja koja je su u tom stadiju već neko vrijeme.
Stoga, potrebno je pratiti potencijalne simptome te pravovremeno reagirati i obaviti nužne preglede.