MR artrografija – dijagnostička metoda magnetske rezonancije za dijagnosticiranje stanja zglobova i neobjašnjive boli
MR artrografija je moćna dijagnostička metoda magnetske rezonancije koja uz pomoć kontrastnog sredstva omogućuje precizniju procjenu i dijagnosticiranje stanja zglobova i neobjašnjive boli.
U situacijama kada MR pregled ili neka druga metoda ne može dovoljno jasno i kvalitetno ustanoviti što se točno događa u našem ramenu, koljenu ili nekom drugom zglobu, liječnici najčešće kao idući korak u dijagnostici izabiru MR artrografiju.
MR artrografija je radiološka dijagnostička metoda sa slojevnim prikazom zglobova uz primjenu kontrastnog sredstva. Razlika između klasičnog MR snimanja o kojem smo detaljnije pisali i MR artrografije jest u tome što je ponekad potrebno dodatno povećati osjetljivost MR snimanja u prikazu zglobnih oštećenja te se u tim slučajevima ubrizgava kontrastno sredstvo u zglob prije snimanja MR-om.
MR artrografijom mogu se dijagnosticirati oštećenja i ozljede zglobova i hrskavice, ligamenata i tetiva. Najčešće indikacije za MR artrografiju su iščašenja ili ozljede kuka, ramena, šake, lakta ili gležnja. Odluku o izvođenju pretrage donosi ortoped, fizijatar ili traumatolog.
Rame:
- instabilitet ramena
- prikaz puknuća mišića rotatorne manžete
Koljeno
- prikaz operiranog meniska
Gležanj:
- prikaz puknuća ligamenata
- ozljede hrskavice, osteohondralne lezije
- uočavanje slobodnih zglobnih tijela
Lakat
- sindromi sraza
- prikaz puknuća ligamenata i kapsule
- uočavanje slobodnih intraartikularnih tijelaoste
- ohondralne lezije
Šaka
- puknuće trokutastog fibrokartilaginoznog kompleksa (TFCC)
Kuk:
- kod femoroacetabularnog sraza (FAI)
- prikaz puknuća labruma
Kako izgleda pregled MR artrografijom i što možete očekivati
Ubrizgavanje kontrastnog sredstva u područje zgloba radi se iglom uz upotrebu anestetika, pod kontrolom UZV-a, a pregled MR-om traje 45 minuta.
Kao i kod svakog postupka magnetske rezonancije, važno je da budete mirni za vrijeme snimanja. Moći ćete se opustiti između sekvenci slikanja, ali od vas će se tražiti da zadržite svoj položaj bez kretanja koliko god je to moguće, u trenutku dobivanja slike. Naš stručni tim vodit će Vas kroz cijeli postupak, a odmah nakon pregleda možete nastaviti s uobičajenim aktivnostima i normalnom prehranom.
Iako invazivna, MR artrografija je sigurna, bezbolna i izrazito precizna metoda, a mogući rizici i nuspojave su rijetki. Najčešće se radi o alergijskim reakcijama na kontrastno sredstvo te o manjim eventualnim krvarenjima u zglob nakon učinjene punkcije. Ukoliko nakon pregleda na mjestu punkcije nastane oteklina, ona najčešće brzo prođe uz primjenu leda na bolnom mjestu. U slučaju bilo kakve nelagode, može se uzeti i blagi analgetik koji se izdaje bez recepta.
Osim MR artrografije u bolesnika sa sumnjom na upalni ili tumorski proces izvodi se MR zgloba uz intravensku aplikaciju kontrasta. Odluku o aplikaciji kontrasta donosi radiolog tijekom pretrage.